پنج شنبه 1 آبان 1399
13 : 21
22 / 10 / 2020
سیاسی  >  در سال1400 برای عبور از بحرانهای بوجود آمده، چگونه دولتی را باید انتخاب کرد؟!"
شنبه 15 شهریور 1399 29 : 17 تعداد بازدید ها : 1888 کد خبر : 8921
به اشتراک گذاری
سیروس سجادیان/ یادداشت سیاسی
3

در سال1400 برای عبور از بحرانهای بوجود آمده، چگونه دولتی را باید انتخاب کرد؟!"

جریانها و جناح های سیاسی انحصارطلب و اقتدارگرا محکوم به فنا هستند.

 مردم از وعده های سیاسیون بی عمل خسته و ناامید هستند/ برای ترمیم شرایط موجود در کشور باید از جریانهای سیاسی و کسانی که این شرایط را بوجود آوردند عبور کرد/ در انتخابات 1400 نباید فریب "تَکرار انحصارطلبان" تکرار شود.

با سابقه ی عبور از دولت ها در دو دهه گذشته تجربه را تجربه کردن خطاست.

دولت آقای خاتمی در سال 1376 با راي منفي و صريح مردم به عملكرد دولت سازندگی با اعلان شعار "توسعه سياسي"، و روی کار آمد و مطالبات مردمی تحت عنوان اصلاحات به يك خواسته ملي تبديل گردید. در سالهای پایانی هر دوره ی دولت اصلاحات به سبب زیاده خواهی و انحصارطلبانه عناصر افراطی خاصه مشارکتی ها و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که در بدنه دولت نفوذ کرده بودند، بحران های متعددی در کشور به وقوع پیوست که به دلیل ضعف در هدایت و رهبری جریان اصلاحات و اتکاء به قدرت های خارجی، دولت در پیگیری مطالبات خود و وعده های داده شده به مردم ناتوان و ناامید گردید و پروژه عبور از خاتمی عملا رقم خورد و نتیجه آن در تیر 1384 واگذاری قدرت به رقیب جبهه سیاسی آنها شد.

دولت آقای احمدی نژاد در سال 1384 با رای مردم به ارزش های انقلاب اسلامی و شعار "دولت مهرورزی" و با حمایت اصولگرایان روی کار آمد. در دوره اول دولت به سبب توجه به آرمان های انقلاب اسلامی و شرایط مناسب اقتصادی خاصه در حوزه فروش نفت و توجه به مستضعفین، رضایت مندی قابل توجهی در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در بین جامعه متوسط به پایین (قریب به 90% مردم) و مذهبیون، ملموس و قابل مشاهده گردید0 در دور دوم دولت مهرورزی تغییراتی در "رفتارسیاسی" حامیان دولت و زاویه گرفتن آنها آشکار و با استفاده از واژه "جریان انحرافی" جبهه ی سیاسی انحصارطلب با سوءاستفاده از این فرصت با درخواست تشدید تحریم های اقتصادی از غرب که منجر به افزایش نرخ ارز و تورم در کشور گردید، پروژه عبور از احمدی نژاد هم کلید خورد و نتیجه آن واگذاری قدرت به جبهه سیاسیِ انحصارطلبِ اعتدالگرا در سال 1392 شد.

دولت آقای روحانی در سال 1392 با بمباران تبلیغاتی انحصارطلبان افراطی در خصوص وانمود کردن "جنگ" بر علیه کشور از یک طرف و ناامیدی مردم از تبلیغ "جریان انحرافی" و "چراغ سبزهای حسن روحانی پیرامون رابطه با آمریکا" و نه گفتن به جنگ دروغین بر سرکار آمد. دولتی که در پشت پرده سیاست نه مورد تایید اصلاح طلبان بود و نه مورد تایید اصولگرایان. اصلاح طلبان به سبب افراطگرایی عوامل نفوذی سازمان "مجاهدین انقلاب اسلامی" و "جبهه مشارکت" در  "انتخابات88" و این که در جامعه جایگاه مناسبی نداشتند از سرِ ناچاری ضمن حمایت اجباری از روحانی دولتی با شعار با شعار "تدبیر و امید" بر سر کار آمد که در طول هفت سال گذشته "نه تدبیری دیده شد و نه امیدی". امیدها به ناامیدی و تدبیرها هم منجر به اتفاقاتی مانند حادثه آبان 1398 گردید و نتیجه آن انتخاب طوری شد که گرانی کالاها با رشد بیش از 300% ارزهای خارجی با رشد 700%، توافق برجام نافرجامی که سالها باید گذشت تا خسارت های آن جبران شود، وعده های نادرست و غیر قابل اجرا و قرار دادن اعتبار گذرنامه ایرانی در جهان که در پایین ترین سطح از کشورها قرار گرفته است و ...... رابه دنبال داشت و دارد، لذا اصلاح طلبان در اواخرپایانی عمر دولت روحانی، به سبب ناکارآمدی و عدم تحقق وعده های دولت همراه با بدترین شرایط اقتصادی و سیاست خارجی که در طول انقلاب پس از تثبیت دولتها رقم خورده است این احساس را می کنند که ناکارآمدی های دولت روحانی از نظر مردم به پای آنان نوشته خواهد شد، برای برن رفت از شرایط موجود به صورت آرام و بدون تنش آشکار سیاسی در حال عبور نهایی از روحانی هستند تا بتوانند برای 1400 جایگاه خود را در بین مردم داشته باشند که بنظر میرسد امیدی همچون امید به دولت اعتدال باشد، زیرا نقش اصلاح‌طلبان در کسب قدرت سیاسی توسط حسن روحانی بر هیچکس اعم از افراد، احزاب و گروههای سیاسی در داخل و خارج از کشور پوشیده نیست و این پیمان نامیمونی که اصلاحات مورد نیاز در کشور را به ورطه فراموشی رساند در تاریخ به پای اصلاح‌طلبان که مسبب آن افراطگرایانِ انحصارطلب و اقتدارگرا بودند، نوشته می‌شود.

لذا باید منتظرماند که "در سال 1400 برای اصلاح ناکارآمدیهای موجود چگونه دولتی را انتخاب کرد؟!!"  1399.06.15

در سال 1400 رئیس جمهوری انتخاب کنیم که از شهدا،جانبازان،آزادگان رزمندگان و خانواده های معظم آنان بهره برداری سیاسی نکند.

با روشنگری و بصیرت افزایی در بین یکدیگر برای انتخاب رئیس دولت سیزدهم، فردی را انتخاب کنیم که با تاسی از نقش مادران و همسران شهداء در دفاع مقدس و‌ احترام به زنان مسلمان کشورمان مانع از بی بند و باری و بی حیایی در جامعه گردد و تحت عنوان حمایت از عنوان محترم زن سو استفاده سیاسی نکرده و زمینه‌ی ظلم وخیانت به زنان ایرانی را فراهم نکند️.

اگر بنای آفرینشِ انسان و جهان را به دو بخشِ کارهای ظریف و ریزه‏‌کاری و بخشِ کارهای مستحکم و به تعبیر سازندگان بناها، سفتکاری بگذاریم، بخش اول که ظریف‏‌کاری‏ها و ریزه‏‌کاری‏ها و رشته رشته پروردن احساسات و عواطف بشر است، در اختیار زن است.گناه بزرگ تمدن مادی، تضعیف و گاهی به فراموشی سپردن این نقش است. هرجا سخن از تضعیف خانواده است، نقش این بخشِ مهم نادیده گرفته شده. هرجا سخن از بی‏‌اعتنایی به هنر مادری و هنر تربیت فرزند در آغوش پُر مهر و محبت مادر است، این نقش نادیده گرفته شده. دنیای غرب این جرم بزرگ را دارد که این نقش را تضعیف کرده و در مواردی نادیده گرفته است. بخشی از بزرگیِ این گناه به این مربوط است که این حرکت فاجعه‏‌آمیز را با نام «حمایت از زن» انجام می‏دهند؛ درحالی‏که این حمایت از زن نیست؛ این خیانت به زن و خیانت به انسان است. نقش مادر از دوران حمل و بارداری شروع می‏شود و تا آخر زندگی انسان ادامه دارد. مردی که به دوران جوانی رسیده یا از دوران جوانی هم عبور کرده، باز تحت تأثیر عطوفت و محبت و شیوه‏‌های خاص مادرانه‏‌ی مادر است. اگر زنان ما از لحاظ رتبه‏‌ی معرفتی و بینش و معلومات، سطح خود را ارتقاء دهند، این نقش با هیچ نقش دیگری، با هیچ مؤثر دیگری از مؤثرات فرهنگی و اخلاقی تا آخر قابل مقایسه نیست. مادر است که فرهنگ و معرفت و تمدن و ویژگی‏های اخلاقیِ یک قوم و جامعه را با جسم خود، با روح خود، با خُلق خود و با رفتارِ خود، دانسته و ندانسته به فرزند منتقل می‏کند. (( مقام معظم رهبری  1384.05.05))

علیهذا با عنایت به وظایف رئیس‌جمهور در بسترسازی برای رشد و ارتقاء بصیرت و معرفت زنان جامعه و استحکام نهاد خانواده، لازم است نمایندگان مجلس و شورای‌ محترم‌نگهبان در 268روز باقیمانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد1400،  باتصویب معیارها و شرایط لازم برای‌تشخیص رجل‌سیاسی، مذهبی ‌و مدیر و مدبر بودنِ نامزدهای ریاست جمهوری، زمینه‌ی انتخاب یک رئیس‌جمهور وظیفه شناس، باغیرت و متدین را برای ایرانیان سرافراز فراهم نمایند. 1399.07.01

 مرم باید بیدار باشند/ در انتخابات 1400 رئیس‌جمهوری را انتخاب کنیم که به شعارها وآرمانهای انقلااب پایبندباشد.️

مقام معظم رهبری؛یازده سال قبل اکیداََهشداردادندکه : جمهوری‌اسلامی آن وقتی واقعاً جمهوری اسلامی است که با همان مبانی مستحکم امام، همان چیزهائی که در دوران حیات مبارک امام مطرح بود،شعاربود،به جد دنبال می‏شد، باهمان شعارهاپیش برود.

هرجا ما با آن شعارها پیش رفتیم: پیشرفت‏ با ما بوده است، پیروزی با ما بوده است، عزت با ما بوده است، منفعت دنیائی هم بامابوده است.

هرجا از آن شعارهاعقب‏ نشینی کردیم و کوتاه آمدیم :به دشمن میدان دادیم️. ضعف پیدا کردیم. عقبگرد پیدا کردیم.عزت به دست نیامده است. دشمن جری‏تر شده است. پیشتر آمده است. از لحاظ مادی هم ضرر کردیم‼️

این خطاست که بعضی خیال کنند علاج مشکلات کشور چه مشکلات اقتصادی، چه مشکلات اجتماعی، چه مشکلات سیاسی این است که انسان در مقابل دشمن‌مستکبر سلاح را بیندازد؛ دشمن مستکبر همین را می‏خواهد. 1388.06.20

نکته: تا خیلی دیرنشده باهشدارهای آن حکیم فرزانه ازخواب غفلت بیدار شویم. باید خون گریست که دربعضی از مواقع در خواب بودیم و زمینه ساز پیشروی و گستاخی دشمن شدیم. تا جایی که سردارعزیزمان را از دست دادیم و بحرین و امارات دشمن را به خانه دعوت کردند.

برای جبران کم کاری‌های گذشته؛ باید از مجلس و شورای‌ ‌نگهبان بخواهیم که در277 روز باقیمانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد1400 با تصویب معیارها و شرایط لازم برای ‌تشخیص رجل ‌سیاسی، مذهبی ‌و  مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری؛ زمینه‌ی انتخاب یک رئیس‌جمهورشایسته و با کفایت را فراهم نمایند تاشاهد پیشرفت کشور باشیم. 1399.06.24

 درانتخابات1400رئیس‌جمهوری بخواهیم که ازتربیت غلط در مهدکودک‌ها جلوگیری کند ‼️

مقام معظم رهبری؛ در ارتباط تصویری بارؤساومدیران آموزش‌وپرورش دراین‌باره فرمودند : مهد‌کودک‌هامتأسّفانه رها است‼️مهد‌کودک‌ها هم ذیل آموزش‌وپرورش است. دستگاه‌های مختلف دولتی باهم در این زمینه بگومگو دارند که این بگومگوها بایدبرطرف رامیگیرند،میبرند آنجا و تربیتهای‌غلط داده میشود‼️.

گزارشهای بسیاربدی بنده دریافت کردم از بعضی از #مهد‌کودک‌ها که واقعاً‌ نگران‌کننده است‼️اداره کنیدمهد‌کودک‌ها را‼️مهد‌کودک هم فقط یک مرکز خدماتی نیست که بچّه راحفظ کنندوخدمت بدهند، [بلکه] به یک معنا مرکزآموزشی‌وپرورشی است.منتهاخب بازبان خاصّ خود، با شیوه‌ی خاصّ خود.

وقتی که ما میگوییم برای مهد‌کودک‌ها برنامه داشته باشید، به‌ طریق‌ اولیٰ پیش‌دبستانی‌ها [اهمّیّت پیدا میکنند].

پیش‌دبستانی هم جای بسیار مهمّی است.آنجا هم فکر لازم دارد، باید فکر کنید.برای آن برنامه فراهم بکنید و [برای] بچّه‌ها که حالا به طور طبیعی همه از پیش‌دبستانی عبور میکنندکه سابق [این جور] نبود- این را وری [اداره] بکنید که ان‌شاءالله اینجا بتوانند از این فرصت استفاده کنند. 1399.6.11

اگر دیدیم هر چه تلاش میکنیم به نتیجه نمیرسیم، میفهمیم یک عیبی در اصل کاروجود دارد،اگراین عیب برطرف نشود؛نتیجه ی آن می شودمدیر:بی‌کفایت ؛بی تدبیر؛نا امید؛ودرنهایت تربیت نسل وابسته ‼️ که اگر دست چنین مدیرانی در حکمرانی جامعه قطع نگردد واین طرز تفکرگسترش یابد؛خدای ناکرده؛ جامعه‌ی ‌اسلامی ما پوک، وکارش به جایی خواهد رسید که‌در زمان امام‌حسین‌علیه‌السّلام رسیده بود‼️

بنابراین؛ از مجلس و شورای محترم نگهبان میخواهیم که ؛ در281روز باقیمانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری درخرداد1400؛ باتصویب معیارها وشرایط لازم برای‌تشخیص رجل‌سیاسی، مذهبی‌ و  مدیر و مدبربودن نامزدهای  ریاست جمهوری؛زمینه ی انتخاب یک رئیس‌جمهورشایسته وهم تراز نظام‌مقدس‌اسلامی رافراهم نمایند.1399.06.21

  در 1400 رئیس‌جمهوری می خواهیم که به آموزش‌ و پرورشِ ‌هویت‌ساز فکر کند؛ نه سند2030

مقام معظم رهبری؛ دراین‌باره می فرمایند مأموریت خطیر آموزش و پرورش تربیت نسلی در طرازِ انقلاب اسلامی است:

آموزش‌وپرورش بتواند نسلی تربیت بکند: باوفا، مسئولیّت‌پذیر، دارای اعتماد به نفس، دارای ابتکار، راست‌گو، شجاع، نسل باحیا،  بافکر، اهل فکر کردن،  اهل به کار گرفتن اندیشه، عاشق کشور، عاشق نظام، عاشق مردم، [نسلی که] کشورش را دوست بدارد، مصالح کشورش را مصالح شخص خودش بداند،  از آنها دفاع کند؛ یک چنین نسلی باید پرورش پیدا کند؛ یک نسل محکم، قوی، عازم، جازم، باابتکار، پیشرُو، فعّال؛ این‌جورنسلیلازم است؛این کارآموزش‌وپرورش است. 1396.02.17

از کلیدی‌ترین مولفه‌ها در تربیت چنین نسلی مسئله‌ی «هویّت ملّی و دینی» است: جوان را با هویّت بار بیاورید.اگر جامعه‌ای احساس هویّت نکرد، صداهای بلند تحکّم‌آمیز، راحت او را مغلوب خواهد کرد.گرچنین نسلی تربیت نشود ؛خدای ناکرده؛ جامعه‌ی‌اسلامی ما پوک، و کارش به جایی برسد که در زمان امام حسین علیه‌السّلام رسیده بود‼️ و عاشورا تکرار خواهدشدو این بار خون ها هدر خواهد رفت ‼️

بنابراین؛از وکلای مردم و شورای نگهبان خواسته میشود که؛ در283روزباقیمانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری درخرداد1400؛ باتصویب معیارها وشرایط لازم برای ‌تشخیص رجل‌سیاسی،مذهبی‌ و مدیرومدبربودن نامزدهای ریاست جمهوری؛ زمینه ی انتخاب یک رئیس‌جمهورشایسته وهم تراز نظام‌مقدس‌اسلامی رافراهم نمایند؛ تاخونها هدرنرود ‼️ 1399.06.19

 مسئولین باید دربرابر تدابیر، دستورات و تصمیمات خود پاسخگوباشند.

انتظارِ موکلین از وکلای خود وضع قوانینی است که رئیس جمهور، وزرا و همطرازان آنها در سایر قوا پاسخگوی تدابیر و دستورات نادرست خود باشند.

آیا حفظ سلامتی رئیس جمهور (حسن روحانی) باید با حفظ سلامتی 14میلیون دانش آموز تفاوت داشته باشد؟!!

چگونه است که سلامتی رئیس جمهور برای حضور در مجلس شورای اسلامی بمنظور معرفی وزیر پیشنهادی صمت و پاسخگویی به نمایندگان مجلس برای مدت 2 الی 3 ساعت در معرض خطر ویروس کرونا قرار می گیرد، اما سلامتی 14 میلیون دانش آموز بیگناه برای حضور در مدارس به مدت 9 ماه در معرض خطر قرار نمی گیرد؟!!

تنها مجموعه ای که برای حفظ جان انسانها حتی در بدترین شرایط (جنگ نظامی) بدون تعصب و وابستگی سیاسی ، نژادی و... وظیفه انسانی خود را باید انجام دهندجامعه شریف و متعهد پزشکی می باشد.

سئوال است که چرا در کمیته ی بهداشت ستاد مبارزه با کرونا برای سلامتی یک نفر (رئیس جمهور) محدودیتِ حضور در مجلسی فراهم می گردد که در آن تمام دستورالعمل های بهداشتی رعایت می شود، اما برای 14 میلیون انسانِ محدودیتِ عدم حضور در نظر گرفته نمی شود،؟!!

آیا اینگونه تفاوت قائل شدن در امر پزشکی، موجب خدشه دارشدن تخصص و شرافت چندین هزار پزشک با شرافتِ کشور نمی گردد؟!!

اینکه رئیس جمهور با اعلام نظر کمیته پزشکی ستاد مبارزه با کرونا برای عدم پاسخگویی به وکلای مردم از حضور در خانه ملت منع میگردد!! جای بسی تاسف و نگرانی برای هر انسان منصفی است که ایشان برای حضور 14میلیون نفر از فرزندان این مرز و بوم که آینده سازان کشور هستند و در محیط هایی مانند سرویس مدارس، وسیله های حمل و نقل عمومی و وضعیت اماکنی که دانش آموزان باید در آنجا تحصیل و در معرض خطرِ شدید ویروس کرونا قرار می گیرند وقعی نمی گذارد و مجوز بازگشایی مدارس و حضور 14 میلیون دانش آموز را به سادگی صادر می کنند؟!!

تفاوت در حفظ جان انسان های وطن با شخص رئیس جمهور اگر جنبه سیاسی نداشت قطعا لب به سخن و یا انتقاد گشوده نمی شد، اما چه کنیم که سلامت شهروندان، اقتصاد، اشتغال جوانان و معیشت مردم دستمایه ی بازی های سیاسی قرار گرفته است.

انتظار می رود نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قوانینی وضع کنند تا چنانچه به سبب تدبیر و یا دستور نادرستی که از طرف اجزای حاکمیت ( خاصه رئیس جمهور، وزرا و همطرازان آنها در سایرقوا) صادر و منجر به خسارت به جان و اموال و حیثیت افراد می گردد، پاسخگوی اقدامات و دستورات نادرست خود در حین و بعد از پایان مسئولیت باشند، این کمترین انتظارِی است که موکلین از وکلای خود در خانه ملت دارند.  1399.06.16

 در آینده رئیس‌جمهوری میخواهیم که از عاشورا؛ هم درس بگیرد و هم عبرت‼️

همانگونه که مستحضرید حق مردم است که از اجزای حاکمیت در خصوص سیاست های کلی نظام  پیگیری و مطالبه گریِ نمایند. لذا بدین منظور  مراتب در قالب بیانیه خدمت دوستان اعلام تا ضمن اظهار نظر نسبت به نشر حداکثری اقدام فرمایند.

اگر امروز من و شما در انتخاب رئیس جمهور شایسته، کاردان و دلسوز نسبت به انقلاب اسلامی سهل انگاری نمائیم، ممکن است جامعه‌ی اسلامی کارش بجایی برسد که در زمان امام حسین علیه‌السّلام رسیده بود‼️

بنابراین؛ مجلس و شورای نگهبان در فرصت باقیمانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد ۱۴۰۰؛ باتصویب معیارها و شرایط لازم برای‌تشخیص رجُل‌سیاسی، مذهبی‌ و مدیر و مدبر بودنِ نامزدهای ریاست جمهوری؛ زمینه‌ی انتخاب یک رئیس‌جمهورشایسته‌ و همتراز نظام‌مقدس‌اسلامی را فراهم نمایند.  سجادیان ۱۳۹۹.۰۶.۱۳

ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :