جمعه 3 بهمن 1399
10 : 13
22 / 1 / 2021
اقتصادی  >  بانک ها به فکر تامین امنیت شعب خود باشند
دوشنبه 27 آبان 1392 01 : 0 تعداد بازدید ها : 4683 کد خبر : 3228
به اشتراک گذاری
0

بانک ها به فکر تامین امنیت شعب خود باشند

فرمانده انتظامی استان فارس گفت: تولید و توسعه امنیت از سوی رسانه ها دارای تعاریف خاصی است که در حوزه عملیات روانی می تواند مورد توجه قرار گیرد و جایگاه رسانه ها را در این مهم تبیین کند.

سردار سیروس سجادیان بابیان اینکه تولید ،توسعه و حفظ امنیت نیازمند یک برنامه و حرکت جمعی است، گفت: انسان‌ها به عنوان عناصر اجتماعی در ایجاد امنیت، توسعه و حفاظت از آن نقش موثری دارند.

وی افزود: نقش رسانه ها در توسعه امنیت ایجاد شده بسیار مهم و پررنگ است و در حیطه عملیات روانی می توانند بیشترین سهم را در تولید وحفاظت از امنیت داشته باشند.

به گفته وی یکی از تعاریف ویژه در این حوزه، تولید امنیت به عنوان عامل مهم در توسعه سرمایه گذاری و بهبود روابط اجتماعی اقتصادی است. ما در شرایطی ازامنیت سخن می گوییم که باید احساس امنیت را در جامعه مقدم بدانیم و شهروندان ما امنیت را با تمام وجود احساس کنند.

این مقام ارشد انتظامی اذعان داشت: اگر در تمام خیابان‌ها ایجاد پست پلیسی کنیم و به لحاظ فیزیکی موفق به ایجاد امنیت شویم اما مردم احساس امنیت نداشته باشند، توفیقی به دست نیاورده‌ایم. اما در ادامه این بحث اگر رسانه ها را مورد ارزیابی دقیق قرار بدهیم در خواهیم یافت که در حوزه عملیات روانی می توان بیشترین دستاورد را از تحرک رسانه ای به دست آورد، رسانه می تواند اخبار به موقع، دقیق و هدفمند مربوط به حوزه امنیت را آنگونه در اختیار مردم قرار دهد که احساس امنیت را ارتقاع بخشند اما در شرایطی نیزمی توانند با ارایه تیترهای منفی اوضاع را به گونه ای دیگر نشان دهند.

سردار سجادیان خاطرنشان کرد: در بحث توسعه امنیت پایدار به برد رسانه ای توجه خاصی داریم. به طور مثال اگردر شرق فارس با اشرار برخورد انتظامی شود تنها گروهی از مردم منطقه از این اقدام مطلع خواهند شد یا حداکثر ماموران پلیس ودستگاه قضایی؛ اما افراد دیگری که در برد اطلاعاتی این حوزه قرار ندارند از این موضوع مطلع نخواهند شد. در چنین شرایطی است که رسانه ها نقش پر رنگ خودرا به ظهور می رسانند.

وی گفت: اگر سرمایه‌گذار قصد ورود به این حوزه را داشته باشد از تعاریف رسانه‌ها تاثیر خواهد گرفت. در واقع رسانه ها در خط مقدم اطلاع رسانی قرار دارند.

فرمانده انتطامی استان فارس در ادامه با اشاره به سهم بندی و تاثیرپذیری حوزه امنیت از رسانه ها متذکر شد: هر کس در حوزه امنیت و تولید آن یک سهم دارد، رسانه ها چه سهمی در تولید امنیت برعهده دارند. باید به این نکته توجه کرد که تولید امنیت تنها وظیفه پلیس نیست. تولید امنیت برعهده تک تک افراد جامعه، سازمان‌ها ونهادهای مربوطه است و هرکدام باید سهم خود را در تولید امنیت پرداخت کنند.

سردار سجادیان با ارزیابی خود از عملکرد برخی رسانه ها افزود: رسانه ها باید تکلیف خودشان را با این موضوع روشن کنند که چه میزان سهم در حوزه امنیت پرداخت خواهند کرد؟ آیا منفی بافی می کنند یا احساس امنیت را افزایش می دهند؟ یک فرد خبرنگار چون زبان گویاتری دارد و ابزار و تعاریف فرهنگی و خاص خود را در اختیار دارد، باید نقش و سهم دیگر دستگاه‌ها در تولید امنیت، حفظ و پایداری آن را به چالش بکشاند.

*نقش شورای فرهنگ عمومی در توسعه امنیت

فرمانده انتظامی استان فارس با بیان این مطلب که، پلیس عضوی از شورای فرهنگ عمومی استان است، گفت: ریاست این شورا برعهده نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز است. سیاستگذاری های مهمی در ابعاد ارتقا و توسعه فرهنگی در این شورا انجام می شود که در راستای تدابیر ملی به بخش های مختلف استانی ابلاغ می شود.

به طور مثال در حوزه انتظامی چند تکلیف برای ما مشخص شده است که می توان در حوزه حجاب وعفاف مورد توجه قرار گیرد اما در این حوزه 26 سازمان و نهاد نقش تاثیر گذار دارند که باید فعالیت پلیس را همراهی کنند. وی ابراز امیدواری کرد که اگر تمام سازمان‌ها ونهاد ها پای کار باشند و مصوبات شورای فرهنگ عمومی را به صورت منسجم اجرا کنند در حوزه آسیب های اجتماعی شاهد اعداد و ارقام کمتری برای ارایه خواهیم بود.

گفتنی است سردار سیروس سجادیان فرمانده انتظامی فارس در سال 1388به منظور بررسی وکاهش آسیب های اجتماعی و بحران هویتی جوانان، سلسله فعالیت های تحقیقی وپژوهشی خاصی را انجام داده است. این پژوهش مربوط به گروه سنی جوانان است که در مبارزات پیش از انقلاب، جریانات پس از پیروزی انقلاب و هشت سال دفاع مقدس حضور نداشته اند و امروز از آزادی تعاریف خاصی دارند که گاها بحران هویتی را تشدید می کند.

 

ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :