دوشنبه 4 بهمن 1400
14 : 19
24 / 1 / 2022
خدمات شهری  >  طرح ترافیک شیراز زیر تیغ نقد سردار
دوشنبه 23 دی 1392 35 : 18 تعداد بازدید ها : 2308 کد خبر : 32
به اشتراک گذاری
0

طرح ترافیک شیراز زیر تیغ نقد سردار

فرمانده انتظامی فارس در یک کنفرانس خبری موانع اجرای طرح ترافیک شیراز را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد.

سردارسجادیان طرح مدیریت واحد شهری را که این روزها از سوی شهرداری مطرح می شود ، با ذکر دلایلی مورد انتقاد قرار داد.

سردار سجادیان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا مدیریت واحد شهری در شیراز ، اعمال نمی شود ، گفت: متاسفانه مدیریت شهری با آن تفکری که در ذهن اقتدارگرایان در شیراز می گذرد، متفاوت است زیرا آنها می خواهند یک نفر در شهر حکومت کند و دیگر نهادها و مجموعه ها زیر چرخ او باشند.
این مقام انتظامی فارس با بیان اینکه چنین شیوه مدیریتی مربوط به کشورهای دیگر است و در ایران فایده ای ندارد،گفت: برخی فکر می کنند اینجا لس آنجلس است که پلیس زیر نظر شان باشد. آنها باید بدانند که اینجا جمهوری اسلامی ایران است و اگر قصد دارند مانند غرب عمل کنند بهتر است که شهردار جای دیگری شوند.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو ادامه داد: سازمان حمل و نقل ترافیک شیراز به صدا و سیما پول داده تا یکی از مسئولان این سازمان را به خیابان خلوتی ببرد و از او فیلمبرداری کند تا اینگونه القا شود که مردم از طرح ترافیک راضی هستند و هیچ مشکلی هم وجود ندارد . این مسئول هم جلوی دوربین صدا و سیما می گوید «ما مردم را جریمه کرده ایم و برگ جریمه به منزلشان ارسال می شود»!

فرمانده انتظامی استان فارس با تاکید بر اینکه ارسال قبض جریمه به در خانه مردم دروغ است، گفت: اگر دوربینی نصب است و تخلفات رانندگی را ثبت می کند، کجاست تا بخواهند برگ جریمه را به منزل افراد ارسال کنند.

سردار سجادیان با اشاره به فراهم نبودن زیر ساخت های طرح ترافیک در شیراز افزود: اگر پلیس حقایق طرح ترافیک را اعلام کند از فردا پلاکاردهای« تشکر تشکر» از سوی مردم در مقابل ستاد فرماندهی نصب می شود.

وی با تاکید بر اینکه نا هماهنگی بین مسئولان ناشی از عدم توجه به تعهدات است، ادامه داد: در گذشته پلیس برای اجرای طرح محدوده ترافیکی شیراز 14 بند در نظرگرفت .

سردارسجادیان با بیان اینکه مجوز اجرای این طرح دو ماه قبل به تصویب رسیده است،گفت: چندی قبل استاندار به بنده اعلام کرد که اجرای این طرح به تصویب رسیده اما نه اینکه دستور اجرای آن را داده باشد.

وی گفت: با اعلام این موضوع توسط استاندار در 17 آذرماه امسال از شهردار و چند مسئول دیگر دعوت شد که در ستاد فرماندهی حاضر تا در خصوص اجرای این طرح صحبت شود و در این جلسه 14 شرط پلیس برای اجرای این طرح مطرح و در پایان، این 14 شرط یا بند به چهار مورد تصویب شد.

وی با بیان اینکه در اجرای این طرح یک ریال هم برای پلیس وجود ندارد، افزود: یکی از این توافقات این بود که شهرداری شیراز نسبت به انتقال سرورهای ثبت تخلفات اقدام کرده و پشتیبانی های لازم انجام شود.

سردار سجادیان گفت: همچنین در این جلسه مقرر شد که شهرداری نسبت به جداسازی تقاطع ملاصدرا و خلدبرین اقدام کند ضمنا مقرر شد که شهرداری نسبت به احداث پارکینگ در اطراف محدوده طرح ترافیک اقدام کند و حتی قرار بر این شد که یکی از مسئولان شهرداری به همراه یکی از پرسنل نیروی انتظامی برای گشت هوایی در اطراف محدوده زمین های روباز را شناسایی کند تا برای تبدیل آن به پارکینگ اقدام شود.

وی بیان کرد: علاوه بر این قرار بودنسبت به راه اندازی خطوطی برای تردد تاکسی ها اقدام شود، اما مشاهده شد که در همان روز اول اجرای طرح ارشادی چگونه رانندگان تاکسی ها تجمع کردند؛ این تجمع به دلیل عدم تردد تاکسی ها از محدوده ولیعصر تا چهارراه زند صورت گرفت چرا که رانندگان مجبور بودند یک مسیر یک هزار و400 متری را با در نظر گرفتن مسیرجایگزین ، چهار هزار و 700 متر طی کرده و دوباره وارد محدوده شوند.

فرمانده انتظامی استان فارس با اشاره به اینکه عده ای ناراحت هستند که اجازه تردد به تاکسی ها داده شده، گفت: حرف رانندگان تاکسی ها در این مورد بحق است.
سردار سجادیان افزود: قرار بر این بود که شهرداری حداقل ها را برای اجرای این طرح فراهم کند و 28 دوربین از 54 دوربین در ورودی های طرح نصب کند.

وی با اشاره به اینکه مقرر شده بود که در آخر هر ماه معایب و محاسن این طرح بررسی شود، گفت: بنا بود که در آخر هر مرحله با حضور مدیریت ارشد استان، پلیس به عنوان نیرویی مستقل معایب و محاسن طرح را اعلام کند.

سردار سجادیان با بیان اینکه در خصوص اجرای این طرح روزنامه ها سنگ تمام گذاشتند، گفت: در دو روز اول مرحله ارشادی این طرح با حضور خبرنگاران روزنامه ها در برخی خیابان ها از نزدیک با مردم صحبت کردیم و مشکلات آنها را جویا شدیم، اما وقتی به صدا و سیما می گوییم در خیابان ها حاضر شود و مشکلات را منعکس کند، می گوید با شهرداری قرارداد بسته ایم و دیگر تمام شده است. وی افزود: بله درست می گوید شهرداری حرف بزند و صدا و سیما هم پخش کند و من پلیس هم چون پول ندارم هیچ نگویم. آیا اینگونه مردم ارشاد می شوند؟!

وی گفت: نزدیک به 10 روز از مرحله ارشادی این طرح می گذرد اما هیچ کس ارشاد نشد.

فرمانده انتظامی فارس با تاکید بر اینکه تا زمانی که حداقل زیرساخت ها فراهم نشود مرحله دوم طرح اجرا ‌نمی شود، گفت: فرمانده ناجا ابلاغ کرده که اصلا نیازی نیست این طرح در شیراز اجرا شود. بنده با وجود اجرای همین یک مرحله ارشادی نیز متخلف انتظامی هستم، زیرا مرحله ارشادی را اجرا کرده ام.

سردار سجادیان با تاکید بر اینکه مردم باید برای اجرای طرح ترافیک آموزش لازم را ببینند، ادامه داد: باید از سوی شورای شهر برای آموزش و فرهنگ سازی اعتباری در نظر گرفته شود، پلیس ردیف اعتباری برای آموزش ندارد وقتی هم از رسانه ملی خواسته می شود با اطلاع رسانی مردم را آموزش دهد، می گوید پول بدهید. من از کجا باید پول بیاورم.
فرمانده انتظامی استان فارس با انتقاد از عدم وجود ایستگاه ها در برخی از محدوده های اجرای این طرح اظهار داشت: باید از نظر امکانات و خدمات شهری پلیس دیگر کشورها حتی افغانستان از نظر خدمات شهری با پلیس ما مقایسه شود و آن وقت قضاوت شود.

وی در خصوص برخی از مطالب عنوان شده از سوی شهردار مبنی بر اینکه مردم برای پز دادن ماشین بیرون می آوردند، گفت: آن کسی که می خواهد با ماشین پز دهد در بالابالاها ‌پز می دهد نه مرکز شهر. ضمن اینکه آن کسی که پول دارست برای ورود به طرح مشکلی ندارد.

فرمانده انتظامی فارس در خصوص وجود دو مرکز درمانی در میدان نمازی و در محدوده طرح ترافیک، گفت: پارکینگ درمانگاه امام رضا(ع) یا پارکینگ آن همه مطب پزشکان کجاست؟

سردار سجادیان همچنین در پاسخ به طرح مسائلی در شورای شهر مبنی بر اینکه «برای طرح ترافیک به کسی باج نمی دهیم » گفت: چرا جرات نمی کنند بگویند منظورشان از این افرادی که باج می خواهند کیست. پلیس چه باجی می خواهد؟ هر کسی که این حرف را زده خائن است. مگر پلیس گداست اگر شهامت دارند بگویند منظورشان کیست.

فرمانده انتظامی فارس با بیان اینکه پلیس برای اجرای این طرح یک ریال هم نگرفته، گفت: اگر در این مورد حتی یک قرارداد بسته شده بسم الله

ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :